O časopisu

Ciljevi i područje djelovanja

Politehnika: Časopis za tehnički odgoj i obrazovanje je multidisciplinarni časopis o obrazovanju koji se fokusira na istraživanje učenja i poučavanja u području tehnologije, inženjerstva (tehnike) te STEM-a. Kao recenzirani časopis, pozicioniran je za promicanje istraživanja i razvoja obrazovanja u području tehničkog (inženjerskog) i tehnološkog obrazovanja u Hrvatskoj, Europi i svijetu.

Politehnika: Časopis za tehnički odgoj i obrazovanje promiče teme koje istražuju suvremeno tehnološko i inženjersko obrazovanje na svim razinama, od rane osnovne škole do sveučilišta, kao i obrazovanje učitelja u ovom području. Također prihvaća stručne i znanstvene radove iz područja inženjerstva, računarstva i IKT-a koji se odnose na učenje, poučavanje i razvoj kurikuluma u ovom području.

Časopis cijeni jedinstvene doprinose iz različitih perspektiva koje promatraju tehnološko i inženjersko obrazovanje bilo kao tradicionalno obrazovanje temeljeno na predmetima ili kao obrazovni pothvat u međusobno povezanim STEM područjima. Sadrži izvorna istraživanja i prikaze istraživanja, ali i stručne radove i prethodna priopćenja. Poželjni su interdisciplinarni istraživački doprinosi.

Nema metodoloških ograničenja, ali ovaj časopis ima za cilj promicati multidisciplinarno istraživanje i razvoj kroz doprinose koji su empirijski utemeljeni i kombiniraju stručnost sadržaja i pedagoške napore. Potiču se doprinosi znanstvenika iz područja tehnologije i inženjerstva, kao i područja društvenih znanosti, kao što su obrazovne znanosti, psihologija i sociologija, kako bi se promicala znanstvena razmjena i rasprava o novonastalim pitanjima i graničnim istraživanjima u tehničkom (inženjerskom) i tehnološkom obrazovanju.

Recenzijski postupak

Svi radovi poslani časopisu Politehnika prolaze kroz recenzijski postupak u kojemu dva međunarodna anonimna recenzenta procjenjuju rad u anonimiziranom obliku. Uredništvo će autore u primjerenom roku izvijestiti o rezultatima recenzijskog i uredničkog postupka. Uredništvo pridržava pravo prilagodbe rada uredničkim propozicijama i standardima hrvatskoga književnog jezika (ako je rad napisan na hrvatskom jeziku).

Učestalost izdavanja

Časopis izlazi dva puta godišnje, a ovisno o intenzitetu pristiglih radova sa zadovoljenim uvjetima, mogu se objaviti i izvanredni brojevi časopisa.

Otvoreni pristup

Ovaj časopis omogućuje trenutni otvoreni pristup svojem cjelokupnom sadržaju u skladu s uvjerenjem kako javna dostupnost istraživačkih spoznaja potiče veću razmjenu znanja i ideja.

Uredništvo

Marko Maliković (Sveučilište u Rijeci), Stjepan Kovačević (Sveučilište u Splitu), Goran Hajdin (Sveučilište u Zagrebu), Mateja Ploj Virtič (Sveučilište u Mariboru, Slovenija), Lidija Runko Luttenberger (Sveučilište u Rijeci), Saša Mladenović (Sveučilište u Splitu), William Steingartner (Tehničko sveučilište Košice, Slovačka), Vladimir Pleština (Sveučilište u Splitu), Jožica Bezjak (Sveučilište Primorska, Slovenija), Filip Marić (Sveučilište u Beogradu, Srbija), Zoran Jurković (Sveučilište u Rijeci), Dragana Bjekić (Sveučilište u Kragujevcu, Srbija), Anita Zovko (Sveučilište u Rijeci), Goran Vojković (Sveučilište Sjever), Mirko Čubrilo (Sveučilište u Zagrebu), Mateja Šnajdar (Sveučilište u Rijeci), Igor Pešić (Sveučilište u Rijeci).

Cijena i pretplata

Pristup online izdanju časopisa je besplatan, dok je tiskano izdanje moguće kupiti slanjem zahtjeva na adresu e-pošte: cte@uniri.hr. Cijena svakog pojedinog broja tiskanog izdanja, za pojedince i institucije, iznosi 25 kn, a nabava se obavlja uplatom na IBAN: HR5324020061100977786 (Poziv na broj: HR00 111-13) s naznakom: za časopis Politehnika.

Troškovi zaprimanja i objavljivanja priloga

Časopis ne naplaćuje nikakve troškove autorima prilikom zaprimanja ili objavljivanja članaka ili drugih priloga.

Izdavačka etika i odgovornosti

Objavljivanje članaka u časopisu Politehnika provodi se u skladu s Izjavom o izdavaćkoj etici i nesavjesnosti.

Sponsors

Studij politehnike Svaučilišta u Rijeci

Povijest časopisa

Postupak za osnivanje časopisa Politehnika pokrenut je 2016. godine, na inicijativu djelatnika i suradnika Odsjeka za politehniku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, s namjerom znanstvene i stručne afirmacije i razvoja tehničko-tehnološkog područja odgoja, obrazovanja i nastave u Hrvatskoj.